Wspólnie z Martyną Kaczmarek, Matyldą Przybylską oraz Marcinem Perfuńskim szukaliśmy odpowiedzi na te pytanie w trakcie Dnia Odkrywców Technologii.
Wydarzenie odbyło się 23.09.2023 r. w Cambridge Innovation Center w Warszawie, w ramach drugich urodzin Fundacji IT Girls.
Ważna myśl
Wróćmy do tematu wpisu. Jadą z myśli, które utkwiła mi w głowie po tym spotkaniu, to: „Nastolatki/dzieci nie są przeciwko nam. One są za sobą”. Odpowiedz sobie proszę teraz (tak całkiem szczerze) ile razy myślałaś/eś, że zachowanie dziecka jest po to, żeby Ci zrobić na złość? Tym czasem okazuje się, że dzieci robią to, co dla nich jest najlepsze. Może zamiast się denerwować i odbierać sobie spokój, warto się zastanowić jaki komunikat jest za tym zachowaniem?
Często reagujemy z postawy władzy mówiąc „Masz zrobić xyz, bo ja tak rozkazuję”. Powiem wprost – takie zachowanie zdecydowanie odbiera pewność siebie i sprawa, że dziecko może mieć poczucie, że jego zdanie jest nie ważne. Jeżeli zostanie z takim przekonaniem, to mamy gotowy przepis na osobę, która będzie wybierała opinię innych zamiast tego, co czuje.
A co z tymi social mediami?
Po naszym panelu dyskusyjnym jeden z chłopaków obecnych na sali, podszedł do Marcina Perfuńskiego i powiedział tak: (publikuję to za zgodę tego chłopaka, całość wpisu znajdziecie na profilu Marcina)
– Bardzo mi się podobało to, co mówiłeś – zagadnął do mnie młody chłopak.
Okazało się, że Krzysiek ma 13 lat. Nie posiada zbyt wielu aplikacji społecznościowych, ale potrafi zafiksować się na shortach. Ciężko mu wtedy oderwać się od telefonu, bo a nuż następny filmik będzie ciekawszy od poprzedniego.
– Chodziłem między salami, żeby znaleźć coś dla siebie, ale gdy wszedłem na wasz panel, to już zostałem – kontynuował Krzysiek.
Powiedział, że ma luźnego tatę, który na wiele mu pozwala, ale dzięki temu czuje, że to on sam powinien trzymać się w garści.
Jak być takim luźnym tatą, mamą, wujkiem, ciocią itd.?
Odpowiedź na te pytanie padła w trakcie naszego panelu z ust Matyldy Przybylskiej – „Aby wspierać młodych w ich emocjonalności i pomagać zrozumieć emocje, powinniśmy najpierw rozumieć własne emocje i umieć dbać o siebie.” Mówiąc inaczej – ważny jest w tym wszystkim nasz własny rozwój. Dbając o swój mental jednocześnie dbamy o mental naszych najbliższych. Bardziej rozumiejąc siebie, lepiej rozumiemy innych i potrafimy ich wspierać.
Dla niektórych osób, to może być odkrywcza informacja
Matylda Przybylska mówiła m.in o tym, że nie zawsze trzeba być pewnym siebie. Zdaję sobie sprawę, że media społecznościowe potrafią kreować sztuczny wizerunek, że zawsze trzeba być uśmiechniętym, pewnym siebie i szczęśliwym człowiekiem. Cóż, mówiąc wprost, to jest mit. Tak zwane słabsze dni to normalna sprawa po warunkiem, że nie mamy takich dni przez większość czasu.
Wniosek
Dorośli powinni być towarzyszami w budowaniu pewności siebie u dzieci i młodzieży. To co sprawdzało się u nas nie musi się sprawdzać teraz. Wiem, że to zabrzmi bomersko, ale prawda jest taka, że mamy inne czasy i coś co dla nas było nie do pomyślenia, teraz jest normalnością.
Mamy wybór – możemy krytykować i mówić „Za czasów naszego dzieciństwa było lepiej” lub towarzyszyć najmłodszym w ich drodze pamiętając, że to ich droga, a my jedynie i aż idziemy z nimi.
Przesyłam spokój,
Paweł
PS. A może chcesz podnieść własna pewność siebie lub chcesz abym poprowadził warsztaty pewności siebie dla Ciebie, Twojej firmy lub w szkole dla Twoich dzieci? Odezwij się do mnie na maila pawel.wegier@trenerspokoju.pl i zróbmy razem dobro.